949

Încă o înfrîngere pentru naţionala de fotbal a Moldovei

Echipa naţională de fotbal a suferit a doua înfrîngere din cadrul campaniei preliminare a Campionatului Mondial din 2014.

Tricolorii au cedat cu 0-2 pe terenul Poloniei într-o partidă jucată la Wroclaw. În faţa a peste 30.000 de fani Moldova a început curajos meciul şi în minutul 8 Suvorov l-a încercat pe Tyton cu un şut de la distanţă.

Minutul 33 a adus şi deschiderea scorului. Patraş a faultat în careu, iar arbitrul a dictat penalty. Blaszczykowski a înscris în poarta lui Namaşco.

Al doilea gol al polonezilor a venit în minutul 81. Wawrzyniak înscrie cu capul din apropiere după centrarea lui Blaszczykowski.

După această înfrîngere Moldova ocupă ultimul loc cu 0 puncte, golaveraj 0-7, mai slab decît San Marino care are un singur joc la activ.