708

FIGHT YOUR PAIN - LUPTA CU DUREREA

Lupta cu durerea. E o tema buna la FILOSOFIE. Abia astept sa o postez. Sa te impotrivesti propriei tale dureri, sa lupti cu ea, sa ajungi sa o ignori si sa faci ceea ce trebuie, ceea ce ti-ai propus fara a te impiedica de durere. Azi am facut un lucru mare. Ma doare degetul teribil. Trag de usa in continuare. Schnappi – Das kleine Krokodil. Pacat ca nu pot sa o postez langa jurnal, ca pe poze. Azi am facut un lucru teribil. De cateva zile ma doare ingrozitor o coasta. M-am luat la joaca cu niste copii si m-am aplecat peste pervaz sa rup niste corcoduse din pomul din fata geamului. Am simtit o durere groaznica in coaste si desi a trecut o saptamana aproape nu m-a lasat, ba chiar s-a accentuat. Sa fie o coasta rupta sau e vreun muschi retezat? Nici nu indraznesc sa ma duc la medic. Mai stau o saptamana. Daca nici asa nu imi trece, ma duc la medic. Ma doare de nici nu pot sa alerg. Cand ma intorceam spre casa a trebuit sa alerg dupa tramvai. Durerea nu ma lasa deloc. Trebuia sa trec peste ea. Exercitiu de vointa. Sunt mai tare decat durerea mea. Trebuie! Incep sa alerg dupa tramvai. Mama, ce ma doare! Dar nu ma opresc. Maresc ritmul, alerg o data cu tramvaiul. Durerea creste. Alerg si eu si mai tare. Durerea creste si brusc dispare. Am reusit! Alerg fara sa ma doara! E o senzatie placuta dupa ce toata noapte si toata ziua m-a chinuit durerea asta. Zau, noaptea nici nu pot sa dorm din cauza ei! Mai bine alerg!
0