616

need F1 in ridicarea unui router in retea locala

Pace la totzi..Trec deodata la subiect:E nevoie de ridicat un router... ar fi bine pe vreo BSD os(citisem multishor despre ele shi am intzeles ca sunt mai sigure decit alte unix'based os'uri) shi as vrea sa aflu cu ajutorul VOSTRU ce shi cum ar fi mai bine...1. In primul rind cred ca ar fi bine de stiut de ce hardware e nevoie, de ex. ar fi de ajuns un P1(100)/Ramm32Mb/HDD1Gb ?2. Ce versiune ar fi bine sa fie OS'ul, adica daca freeBSD care ar fi mai buna 4.11, 4.9, 5.2.1, 5.3 ? sau care ar fi din ele mai buna din punct de vedere al (vitezei, securitatzii,stabilitatzii, cerintelor fatza de hardware ... etc.) ?3. Ce soft pentru: routing,firewall,dns mi-atzi sfatui sa folosesc cu conditia ca el ar putea sa efectueze urmatoarele:a. sa duca evidentza traficului(in caz de exces:blocarea clientului)b. sa delimiteze traficul in dependentza de timp, de exemplu: de la ora 8 la 10 - planul tarifar 1-//-//- 10 la 17 - planul tarifar 2.....etc......c. sa posede interfata web pentru administrare...d. o politica stricta de identificare a userilor: userii sa nu se delimiteze numai prin IP+mac(pentru ca sunt nishte shmecheri care-shi schimba ip'ul shi mac'u pentru a tashi nishe metri de la vecin), dar daca e posibil shi alte cai(ca de ex. login'area prin interfata web, sau cum mai auzisem eu: nu shtiu pe cit e de posibil, dar daca ar fi posibil ca userii sa poata executa login'area numai in cazul prezentezei pe calculator a unui certificat digital )astai cam tot...daca cineva are vreo idee, macar la vre-o unul din punctele expuse mai sus ... lasati-va parerea....mersi anticipat.
0