866

PROFESII URBANE: Un sofer de maxi-taxi aduna 1500 de euro lunar


Grabiti fiind in fiecare zi la serviciu, scoala sau cumparaturi luam un maxi-taxi pentru ca este mai ieftin decit un alt transport auto. Doar ca de cele mai multe ori raminem ingroziti atunci cind vedem cum conduce soferul. S-ar parea ca ei au patru perechi de miini si nu una. Mereu m-am intrebat cum reusesc sa vorbeasca la telefon, sa schimbe muzica si sa transmita rest calatorilor. Ca sa trecem peste acest mit, mi-am propus sa iau un interviu chiar de la un asemenea sofer, unul mai tinerel poate e mai descurcaret si mai rapid. Domnul Ion este sofer la ruta “110” din Chisinau.
 
  - De cit timp lucrati ca sofer pe maxi-taxi?
De aproape doi ani de zile.
 
  - De ce va doriti atit de mult sa fie majorat pretul la calatorie?
Atunci cand se ridica un pret, indiferent la ce, cetatenii au o reactie imediata si incearca, pentru inceput, sa evite produsul respectiv. Prima reactie, fireste, e de revolta. Tot aşa e şi cu pretul calatoriei cu microbuzul. Sa zicem, 5 sau 10 procente din pasageri vor renunta la microbuz din cauza pretului de 5 lei, oricum, in decurs de o saptamina-doua, ei vor reveni la deprinderea de a circula cu microbuzul.
 
Coruptia in transportul public
 
  - Care este problema principala a tuturor microbuzelor dupa parerea ta?
La noi in tara, dar mai ales in capitala ii foarte mare coruptia in transportul cu microbuzele. Conform zvonurilor care circula, sunt duzini de rute pe care le detin comunistii, liberalii sau liberal-democratii.
 
Ajung sa adune 1500 de euro lunar, dar se pling ca nu-i apartin
 
Citi bani aduni intr-o zi? 

A citi mai departe

0