1123

PROFESII URBANE: Vezi cind “Air Moldova” SCUMPESTE si IEFTINESTE biletele clientilor


Pentru a ajunge in locul mult visat, avem de ales intre a calatori cu masina, cu autobuzul sau cu trenul, variante care presupun drumuri indelungate, sau cu avionul, avind posibilitatea de a ajunge in locatia dorita in doar citeva ore, timp in care putem trage si un pui de somn. Din aceasta cauza, toata lumea cauta cele mai ieftine bilete de avion pentru a le ramine destui bani pentru cazare si pentru distractie. Acest proces necesita rabdare si nervi de fier. Care este intreg procesul ne spune controlorul rezervari bielete, Darie Olesea.
 
-         De cit timp lucrezi la “Air Moldova”?
Lucrez de aproape un an de zile.
 
-         Care este graficul tau de lucru?
E un grafic usor, lucrez peste o zi de la ora opt dimineata pina la ora opt seara. Imi place ceea ce fac (zimbeste).
 
-         Interesant grafic, interesant salariu cred ca ai
Nu-mi place sa vorbesc despre salariu dar nici mare secret cred ca nu este, asa ca iti voi zice ca am 4 500 de lei.
 
-         Mereu mi-a fost interesant sa stiu de ce depinde scumpirea biletelor, aici ma refer la compania “Air Moldova”?
Scumpirea biletelor depinde de mai multi factori. Daca intr-un avion de o suta de locuri s-au vindut doat 50 de bielete, evident ca se vor scumpi ca sa-si acopere compania toate cheltuielile.
 
-          La rude, prieteni le faci reducere?
Nu, nici vorba, cum vine bielete cu preturile lor asa le si vind. Nici un fel de reducere nu fac la nimeni. Reducere face compania la persoanele cu virsta pina la 25 de ani, 5% din costul biletului, de asemenea copiilor mici. Insa eu personal reducere nu fac, nu am dreptul.
 
-         Cum sunt clientii, ti-au facut vre-odata probleme?
Desigur. Fiecare al doilea client este nemultumit. Nemultumirea vine de la aceea ca le supara pretul biletelor. Ei nu inteleg ca nu suntem noi de vina, astfel vin la noi, apoi se duc la alta companie si tot asa pina gasim un numitor comun cu ei.
 
-         Cu cine cooperati?
Aici nu pot spune exact cu cine, stiu doar ca sunt 19 companii diferite. Si peste 100 de reprezentanti in toata Republica Moldova inclusiv si peste hotarele ei.
 
-         Care si unde sunt cele mai solicitate bilete?
Pe primul loc evident este Moscova, apoi Italia, Franta si Anglia. Cele mai greu se cumpara biletele din Bucuresti, Soci sau regiunile indepartate ale Rusiei.
 
-         Cum poate cumpara o persoana bilet mai ieftin?
Il poate cumpara daca face rezervarea online, il va costa mai ieftin, in cazul in care vine exact la companie sau chiar la Aeroport aici deja exista comision inclus. Deasemenea se fac reduceri clientilor fideli cit si daca pleaca intreaga familie, exista discount de familie.
 
-         Un sfat pentru clientii care vin la “Air Moldova”?
Tot referindu-ne la perioada in care este bine sa achizitionam un bilet de avion iti recomandam sa incerci sa cumperi bilete macar cu un sezon inainte de plecare. De exemplu poti sa cumperi bilete pentru vara inca din iarna, atunci cind preturile sunt foarte scazute. Sa stii exact data si ziua cind vrei sa pleci. Asa va fi mai usor si pentru tine si pentru noi!
 
Multumesc pentru interviu!
 

FOTO

0