949

Victorie pentru echipa Moldovei. A invins Muntenegru cu scorul de 5:2

Naționala Moldovei a încheiat cu o victorie excepțională preliminariile Campionatului Mondial.

În ultimul meci, tricolorii au umilit la Podgorica selecționata Muntenegrului cu scorul de 5-2. Moldova a încheiat grupa pe locul cinci cu 11 puncte.

Moldova a deschis scorul în meciul din deplasare cu Muntenegru în minutul 29, prin Alexandru Antoniuc.

Gazdele au reușit să egaleze în minutul 55, prin Stevan Jovetic, care a transformat cu emoții un penalty.

După golul primit, naționala noastră s-a dezlănțuit și a marcat încă de patru ori. Mai întâi, Armaș a făcut 2-1 în minutul 62, iar peste două minute Eugen Sidorenco a marcat pentru 3-1, reușind un gol fabulos.

În minutul 73, Artur Ioniță a profitat de o greșeală monumentală a portarului advers și a înscris primul său gol la națională. Alexandru Antoniuc și-a trecut în cont dubla în minutul 89, iar Jovetic a stabilit scorul final de 5-2.

Moldova a încheiat grupa pe locul cinci, acumulând 11 puncte. Acesta este al doilea cel mai bun rezultat obținut de tricolori într-o campanie preliminară.