816

SCANDAL politic în jurul coletelor moldovenilor: PD acuză PCRM şi PLDM că vor taxarea cetăţenilor. Streleţ: Noi ne-am abţin


Bătălie politică în jurul coletelor pe care le trimit acasă moldovenii de peste hotare. PD susţine că deputaţii PLDM şi PCRM ar fi votat, în cadrul Comisiei politică externă, împotriva iniţiativei democratului Igor Corman de a scuti de taxe cetăţenii moldoveni care îşi aduc în ţară bunurile câştigate peste hotare. Pe de altă parte, liberal-democraţii spun, însă, că aceasta ar fi o minciună.
"Preşedintele Comisiei Politică Externă, Igor Corman, propune să fie făcute modificări în legislaţie pentru a permite cetăţenilor moldoveni care au muncit peste hotare şi au decis să revină în ţară să-şi aducă bunurile dobândite, fără a plăti taxe vamale şi de import. Constatăm, cu regret, că la 6 martie, în cadrul şedinţei Comisiei parlamentare, reprezentanţii PLDM şi cei ai PCRM au votat împotriva acestei iniţiative a PDM, menite să faciliteze reîntoarcerea definitivă în ţară a cetăţenilor plecaţi peste hotare. PD califică drept iresponsabil gestul de solidarizare a deputaţilor PLDM şi PCRM împotriva intereselor cetăţenilor moldoveni", se arată într-un comunicat al democraţilor.
Totodată, membrii PD au criticat acţiunile Guvernului şi nu au ezitat să condamne gestul deputaţilor comunişti şi liberal-democraţi.
"Programele anunţate de conducerea Guvernului, promisiunile de a favoriza revenirea în ţară a cetăţenilor noştri plecaţi peste hotare sunt fără rezultate. Există prea multe bariere birocratice, lipsesc condiţiile, iar una dintre primele dificultăţi ţine de taxele vamale şi de alte impuneri care tratează drept import aducerea bunurilor personale, dobândite prin muncă de cetăţenii noştri în străinătate", se mai arată în comunicat.
Pe de altă parte, liderul fracţiunii PLDM susţine că Igor Corman spune minciuni şi că liberal-democraţii s-ar fi abţinut de la vot.
"Este o minciună ce a spus Igor Corman. Noi cu deputatul liberal Ana Guţu ne-am abţinut, PCRM a votat împotrivă. Am invocat momentul că proiectul scoate în evidenţă o intenţie bună, dar este scris prost, pentru că îi vizează pe cei care revin definitiv acasă şi care au dreptul de a expedia diferite mărfuri neînsoţite, fără a stabili termenul, în ce cantitate trebuie să fie aceste colete. Le-am propus să rescrie acest proiect şi noi îl vom susţine", a declarat Valeriu Streleţ.

0