981

Presedintele CJ Covasna: "Romania nu e doar a romanilor. Avem probleme cu cei adusi de securisti"


Presedintele UDMR Covasna, Tamas Sandor, afirma ca in judet nu sunt probleme cu "romanii bastinasi", ci doar cu cei "care au fost adusi aici de securisti".



Ads by INTERNET PROTV  


Presedintele UDMR Covasna, Tamas Sandor, a declarat, marti, intr-o conferinta de presa, ca societatea romaneasca ar trebui sa inteleaga ca, asa cum romanii sunt sensibili la sentimentele nationale, la simbolurile, cultura si limba lor, la fel sunt si maghiarii, transmite corespondentul MEDIAFAX.

"Ar trebui sa inteleaga acest lucru si societatea romaneasca si nu numai aici, in judetul Covasna. Aici, in judet, cu romanii care sunt bastinasi, care nu au fost adusi aici de securisti ca sa ne frece, nu avem probleme. Nici cu romanii din Bretcu, din Oituz sau Martunus nu am avut nicio problema etnica, nici de tensiune, totdeauna am gasit solutii daca s-au ivit probleme", a afirmat liderul UDMR Covasna.

Tamas, care este si presedinte al Consiliului Judetean, a adaugat ca in probleme de dezvoltare a judetului romanii si maghiarii sunt laolalta si ca sunt probleme doar cu cei care "au fost plantati aici in judet cu manipulari, cu chestii artificiale".

In opinia sa, este nevoie de o schimbare a mentalitatilor.
"Trebuie sa incercam sa schimbam mentalitatea romanilor cu care traim impreuna in aceasta tara si in Tinutul Secuiesc, unde nu traiesc numai unguri, secui. Trebuie sa fie foarte clar: Romania nu este numai a romanilor, ci a tuturor cetatenilor care traiesc in aceasta tara si care respecta legile, platesc impozite, isi au domiciliul in aceasta tara. Romania este si tara mea. Desigur, eu sunt mandru de Tinutul Secuiesc pentru ca sunt secui, dar asta trebuie sa inteleaga toata lumea, si romanii: suntem sensibili la sentimentele noastre nationale, la simbolurile, cultura si limba noastra, cum sunt si romanii", a conchis seful UDMR Covasna.



0