575

Pentru CDV si toti compatriotii Romani!

Buna seara tuturor! Ma bucur ca ultimul timp acest forum incetul cu incetul capata forme pozitive.Tot mai multi participanci in convorbire sunt gata sa apere Moldova si cinstea sa Romana. Inseamna ca poporul nostru se trezeste, inseamna ca oamenii se gindesc la viitor si nu au uitatat trecutul.
Dar putina istorie: Primele mile cuvinte scrise la acest forum au fost prin luna iunie anul trecut. Eram inflacarat de indignare fata de ceia cum se comportau rusii aic. Fiind o majoritate totala la forum ei incercau sa-si bata joc de citiva Romani. Unii dintre primii care nu sa sperieat si a inceput sa-i zdruncene pe rusi a fost CDV. Mult timp acest Om de cinste si curaj sa opus atacului strain. Mai sunt si altii care printre primii au aratat rabdare, umor, eruditie si spirit Roman. Las subliniea pe Rasta, un baiat intelegent si citit. Mai tirziu au aparut Vladus si Klaid. Ivirea acestora a inceput sa-i scoata din sarite si distruga total pe adversarii nostri rusi, veniti pe paminturile noastre cine stie de unde.
Ce se priveste de mine atunc intrind in disput cu rusii am incercat sa le raspund cu aceias moneda. Ne-au injurat, atunci au fost injurati de mine inzecit, au adus argumente, le-am aratat prostiea argumentarii lor si leam adus saute de contraargumente. Dar ce e cel mai trist din toata cestea acasta? Cel mai trist e concluziea. Am inteles ca nu putem trai impreuna cu rusii. Nu vor invata ei limba pamintului pe care traiesc, nu vor dori ei bine poporului nostru, se vor opune unirei noastre cu Romaniea Mama si integrarii in Europa. Telul rusilor si slugilor lor comuniste de a ne intoarce in Rusiea, a ne tine de prosti si a ne folosi ca popor de soiul doi si slugi pentru imbogatira sa. Va amintiti anii ce am fos sub ocupatie rusa cum erau numiti romanii Basarabeni? Va amintesc eu: taran, plug, bic, mul... De ce? Pai ca omul nostru a muncit. A muncit din zori si pina in noapte, a muncit si greu fizic la tara pentru ai hrani pe cei care-si bateau joc de el, rideau de el si-l injurau.
Azi rusii se zbat pentru a restavili situatiea din trecut. Dar viitorul e in minile noaste!Trecutul nu va mai fi intors!!!
Si inca ceva despre forum, si actorii acestui spectacol. Sunt printre rusi baeti cu care se mai spoate de vorbit. Ca astea sunt Max, Regulus. Nu ne impacam noi dar din partea lor nu se simte ura fata de noi. Sunt mai intelepti ca altii, mai hitri si probabil cu mai multa experienta de viata. Cu ai de ei se poate de discuta, dar ie sunt intr'' o totala minoritate, iar replicele altor timpiti ii dezmint si pe ei. Imi pare foarte rau.
Totul acasta nu va aduce la bine si rezultatul va fi ala ca numai unul va raminea in casa Moldava. Cine? :=)) Fara indoiala stapinii acestei case- Poporul nostru Roman!
La sfirsit as propune o idee legata de toti participantii Romani. Rusii isi fac intilniri, off-lainuri... Poate incercam si noi odata sa organizam ceva?
La intilnirele lor noi nu suntem asteptati. Masterul ne licideaza temele in Romana, cele ce au fost in trecut au fost traduse in rusa...
Pai noi tot nu avem nevoie de ei, vom vorbi intre noi sincer si in limba natala, fara stilcituri in rusa. Cum socoate poporul? Propunerele voastre...
0