21143

BOMBA & Alina Electronics - fiti atenti la cumparare

Eram in cautarea la un TV si am cercetat prin magazinele de electrocasnice. Modele sunt o multime la preturi diferite. Respectiv unica posibilitate de a alege mai usor este prin compararea parametrilor tehnici pe care vinzatorul ii printeaza impreuna cu pretul. Nici nu imi putea trece prin cap ca aici se poate da informatie intentionat eronata.Deci mam oprit la Bomba la un LG 42PC5RV Plasma TV. Comparind preturile si caracteristicile cu celelalte modele asta este modelul optimal. Conform etichetei de la Bomba - Rezolutie 1240 x 786, Contrast 15000 x 1. L-am achitat si am setat data de livrare. Acasa din interes am trecut modelul dat prin Google - si ce e interesant mi-a dat: Rezolutile 852 x 450 si Contrast 10000 x 1. Pentru mine acest lucru schimba radical interesul fata de TV-ul dat. Am mers la ei si le-am atentionat faptul ca duc in eroare consumatorii cu informatie gresita. Banii mi i-au intors, dar peste o saptamina cind am intrat am observat aceeasi eticheta cu aceeasi informatie "gresita". Concluzie - conducerii Bomba ii convine astfel de situatie. Oare cum s-ar uita la aceasta Organizatia Pentru Apararea Drepturilor Consumatorilor?ALINA ELECTRONICS - astia au mers inca mai departe - acelasi model LG 42PC5RV, la acelasi pret, conform datelor de pe eticheta scrie ca este "LCD"Am chemat un "consultant" pe care l-am intrebat si el a confirmat ca "Da, acesta este LCD si nu PLASMA". La rugamintea sa verifice in spatele televizorului unde se vede clar cuvintul "PLASMA" - el a tacut, a luat cu el eticheta si pe urma a aduso inapoi in acelasi fel.Concluzie: Fiti atenti la cumpararea electrocasnicelor, verificati modelele sau cereci pasaportul tehnic inainte de cumparare, in caz contrar va pot duce de nas vinzatorii necinstiti.
11