950

intrebare

am postat-o si pe forumul moldova.net, o iau de acolo:Andrei - http://www.bookblog.ro/altele/intrebare/Este clar ca cititul (de carti) ne influenteaza destul de mult, cel putin din punct de vedere al culturii generale. Intrebarea mea este: nu cumva nivelul de cultura pe care il obtinem citind carti ar putea fi atins si fara sa citim? Chiar nu cunoasteti oameni culti care sa fi acumulat cunostintele (de cultura generala) din alte surse?De exemplu de la TV, jocuri pe calculator, internet sau de la alti oameni (care poate au citit) ?raspunsul meu:in "Apocalipsa dupa Cioran", intervat fiind de Liiceanu, Emil Cioran marturiseste ca un vecin-prieten i-ar fi zis odata: adevarul nu sta in carti...citez din memorie. Cioran zicea ca chestia asta l-a marcat enorm de mult, dar a inteles-o abia la batranete, cand a renuntat sa mai scrie...personal cred ca exista diferite tipuri de cunoastere. una rationala, care nu poate fi insusita in afara manualelor, studiilor, monografiilor si revistelor stiintifice...exista si alte tipuri de cunoastere, care inglobeaza metoda rationala dar si alte metode, irationale, prerationale sau cum se mai cheama ele...acestui tip de cunoastere i se spune intelepciune si este arta de a cantari lucrurile, de a le cunoaste limitele...la fel exista (zic eu) si o cunoastere religioasa care poate fi accesata prin intermediul experientei religioase...aici cartile sunt mai putin de folos..mai mult conteaza antrenamentul spiritual, diferitele posturi, exercitii de meditatii, proceduri fiziologice (ca in yoga)...mai e si tipul de cunoastere numit indemanare, asta nu se deprinde din carti, ci exclusiv prin exercitii si practica..nu te poti invata sa inoti din carti, trebuie sa mergi la bazin, la iaz sau la mare..la fel, este putin probabil sa inveti sa conduci masina din indreptarul Audi sau Volvo...in toate tipurile de cunoastere cartile sunt implicate, dar rolul si ponderea lor este diferita. in unele (metoda rationala) ele sunt sigura sursa, in altele (intelepciunea, sau arta lemnariei) cartile joaca un rol secundar, fiind o sursa printre altele...
0