1079

Banii, intre scapare si capcana.

Mie mi-i foarte interesant sa urmaresc, modul in care unii i-si administreaza banii.Am observat cateva categorii.1. Prima categorie viseaza, ce ar face oare cu banii. De exemplu, si-ar cumpara un calculator, televizor, sau orice altceva. Insa numai cum dispune de suma de bani, el imediat o cheltuie pentru a acoperi diferite necesitati zilnice, care niciodata nu se mai termina.2. A doua categorie, cum dispune de o suma mai mare de bani, o pune la ciorap. Dar din cand in cand i-si permite sa scoata cate putin, parandu-i ca are multi. Si asa, se termina toti banii.3. Aceasta categorie, primind mai multi bani, dau frau mai liber cheltuielilor, si ramane fara bani, si fara folos din ei.4. Oameni, care pun banii la ciorap, si nu se ating de ei nici in ruptul capului. In asa mod, se ajunge la faptul ca pana la sfarsitul vietii nu au parte de munca lor.5. Primeste bani, si cumpara mai multe tichete la benzina de exemplu(caci cu timpul se scumpeste). In asa mod, se lipseste de alte cheltuieli necesare, strangand cu dintii. In acelasi timp, odata cu scumpirea benzinei de exemplu, se ieftinesc banii. Si aceea ce putea el cumpara cu banii dati pe tichete la benzina, acum nu mai poate cumpara. Deci nici un castig. Iar daca benzina nu se scumpeste, atunci asta este un pas strategic facut in van.6. Se duce la magazin cand au loc reduceri, si cumpara obiecte care nu-i trebuiesc, si nu si le-ar fi cumparat nici in ruptul capului daca nu era reducere. In asa mod, el aceste obiecte nu le utilizeaza. Si fara bani ramane.7. Se roaga la Dumnezeu pentru o suma mare de bani, pentru ca sa-si cumpere nu stiu ce. Are noroc, si primeste acesti bani, chiar mai mult. Acum se gandeste, cum ar putea utiliza banii cu folos maxim. Ocheste ceva. Mai imprumuta niste bani si cumpara. In asa mod, in loc sa-si rezolve problemele pe care visa sa le rezolve, el ramane si fara bani, si cu o datorie care va trebui nu se stie cum sa o intoarca.
0