3063

Poezii

SUNT PACATOS, PARINTE ! La parintele Vintila Vine-Arvinte,cam sfios Si ii spune: - Fie-ti mila De un suflet pacatos ! Chiar in saptamina mare, Cind tot omul e smerit Si posteste cu-ndurare, Uite-am pacatuit ! - Ai furat? intreaba popa - Nu, prea sfinte! Fara vrere M-am dat diavolului, hopa C'o gradina de muiere ! - Vai de mine, vai de mine... Greu pacat ai savirsit... Insa daca-mi spui cu cine, Poate fi-vei mintuit. - Nu pot, a raspuns Arvinte,- Sa-mi fac chinul si mai greu,- Nu pot s-o divulg, Parinte, Ca ma bate Dumnezeu! .....Era'nalta si frumoasa, Parul blond si ochi de jar, Gura dulce, voluptoasa, Dintii de margaritar... - Nu cumva ai fost cu Tantzi Din Smirdan, de peste drum ? - Nu pot s-o divulg, ca Domnul Ma trazneste chiar acum! .....Si-avea flori la cingatoare, Trup de crin imbobocit, Mijlocel de fata mare, Numai buna de iubit... - Poate-ai fost cu Mitza Creatza Cea usoara ca un fulg ? Din Buzesti? -Cere-mi si viata, Insa nu pot s-o divulg! .....Durdulie, 'mbujorata, Numai cintec, numai joc, Cind te-a strins in brate-odata, Ai simtit in vine foc! - Mai, Arvinte-ai fost cu Leana Care sade pe Neptun ? - Sfinte, geaba-mi zgindari rana, Fiindca tot nu pot sa spun! .....O comoara tainuita, Fruct in dragoste scaldat, Toata plina de ispita, Toata plina de pacat... - Bine, du-te, mediteaza, Si vii miine, mai dispus, Domnul sa te aibe-n paza, - Sarut dreapta! Si s-a dus. Ajungind in colt, ca vintul, S-a-ntilnit cu Calistrat Care l-a-ntrebat: - Prea Sfintul De pacat te-a dezlegat ? -Inca nu! raspunse-Arvinte Foarte vesel si vioi, Dar aflai de la Parinte Inca trei adrese noi !Всех женщин сразу в жены нам не взять.Эх, знать бы признак, чтобы выбирать!Худышка будет холодна в постели.Толстушка в дверь проходит еле-еле.Веселая окажется гулящей,А с грустной секс раз в месяц, и не чаще.С холодной заработаешь ангину.С горячей - расцарапанную спину.Быть рядом с длинноногой не с руки,Когда она наденет каблуки.Та, что умна - обманет без труда.Жить с глупой - это тоже ерунда.Красивая легко уйдет к другому.А страшная - позор родному дому.Вот и придется, как тут ни крути,Смотреть лишь на размер ее груди.Catelusul schiop Eu am numai trei picioare,Si de-abia ma misc: top, top,Rad cand ma-ntalnesc copiii,Si ma cheama "cuciu schiop".Fratii mei ceilalti se joacaCu copiii toti, dar euNu pot alerga ca dansii,Ca sunt schiop si cad mereu!Si stau singur toata ziuaSi plang mult cand ma gandescCa tot schiop voi fi de-acumaSi tot trist am sa traiesc.Si cand ma gandesc ce bineM-as juca si eu acum,Si-as latra si eu din poartaLa copiii de pe drum!...Cat sunt de frumosi copiiiCei cuminti, si cat de multMi-ar placea sa stau cu dansii,Sa ma joc si sa-i ascult!Dar copiii rai la sufletSunt urati, precum e-acelCare m-a schiopat pe mine,Si nu-i pot iubi de fel...M-a lovit din rautateCu o piatra in picior,Si-am zacut, si-am plans atata,De credeam ca am sa mor...Acum vine si-mi da zaharSi ar vrea sa-mi fie bun,Si-as putea sa-l musc odataDe picior, sa ma razbun,Dar il las asa, sa vadaRaul, ca un biet catelAre inima mai bunaDecat a avut-o el.
0