721

Romaina VS Moldova

Sunt, zic eu, mari difernte intre Romania si Moldova acestea sunt de ordin economic, politic si mai ales social. Difernta dintre societatea romana si cea moldoveneasaca este imensa si foarte dureroase. In Moldova din pacate nu este respectata limba national fie ea si cea moldoveneasca (care ea insashi este o aberatie); intri in magazin, in piata si esti asaltat de cuvinte straine altadata acelei regiuni de pamant. Si daca tot am ajuns la piata si la zone aglomerate, aici esti absolut nerespectat ca om esti impins si imbrancit din toate partile si ti se striga de la spate "v storonu". Unii o sa ziceti ca sent niste chestii neimportant, dar va zic eu ca sunt foarte importante mai ales pt cei care viziteaza acesta tara mica dar foarte bogata in frumuseti naturale si mai ales in istorie.Cand am venit in Romania am fost cucerit de bunavointa si amabilitatea romanilor, m'am intrebat de ce nu se poate fi si la noi (in Moldova) asa.Acum cand am ajuns la maturitate am inteles care este cauza.... si aceasta este influenta ruseasca (trist si adevarat)Acum locuesc in Petrosani un oras din Romania, am obtinut cetatenia romana si sunt mandru ca sunt cetatean cu drepturi depline al Romaniei.Ma tot intreb de ce Moldova isi indreapta privirea spre rusi si nu spre UE?De la UE trebue sa luam exemplu nu de la Rusia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0