1615

Filosofia succesului...

Nu va-ti intrebat vre-o data de ce unii obtin atit de multe iar altii aproape nimic, cind toti folosim acelasi timp in viata, nimeni nu are orele sau zilele mai lungi decit altii, insa ajungind la 40 de ani, unii au si facultatile terminate, si casele ridicate si amenajate si copii frumosi si destepti care stiu ce vor si cum sa se descurce in viata, iar altii locuiesc inca cu parintii si nici nu au vreo idee ce ii asteapta in urmatorii 2 ani sa zicem?De ce altii au tot la dispozitie si capacitati si potential, si norocul de a fi la locul si timpul potrivit? iar altii parca gindesc ca au tot dar nu progreseaza nicaieri...Eu cred ca principalul e in a incepe, in a te misca inainte,in a te tirii chiar cu coatele daca nu te mai poti misca altfel...Trebuie sa inveti a le menaja toate cite iti sint date de la Dumnezeu cit se poate mai bine si cit se poate mai efectiv, si e important sa le faci pe toate cit esti tinar, plin de vlaga, putere si dorinta.Vreau sa cunosc natura omeneasca cit mai profund, sa stiu cum sa procedez intro situatie sau alta, fara a intra in conflicte cu restul, si nu mai putin important e sa cunosc cum sa nu fiu in conflict cu mine insumi.Stiti ce-am descoperit? Oamenii in majoritatea sa sint o turma (cu toate ca nimeni nu recunoaste ca face parte din turma), e foarte usor sa fie manipulata si condusa in orice directie. Insa nu toti stiu ce i-a ca sa devii un lider capabil sa duci dupa tine o turma intreaga.Confidenta, increderea in propriile forte, cunostinte profunde despre toate, mai ales in psihologie, noblete...sint doar citeva calitati, dar care sint restul?
0