1497

In general care sunt parerile d-voastra despre HP?

Io despre HP: Initial eu tot eram de parerea ca HP este doar pt copii shi insashi romanele nu erau decit o calkiere parodiata a lui Tolkien... insa intamplator - intr-adevar intaplator - am privit primul film. Cum s-a terminat l-am pus din nou practic sorbeam fiece moment - cel putin filmele au schimbat imaginea filmelor pt copii - doar filmele HP au fost sunt shi vor fi pt copii kiar daca shi maturii le privesc... Despre carti - cum am primit shi al II-lea film am decis sa le citesc - nu am cuvinte sa le descriu miam placut foarte mult - sigur multi au sa inceapa sa tipe ca ma rog e lectura pt copii shi totul e doar nu mai mult decit un rahat - eu nu voi protesta - fiece persoana are dreptul la parerea ei. Insa voi aminta ca cind prof Tolkien cind a scris LoTR, mai mult prima parte "A Hobbit there and return again", tot a fost considerat un roman de mina a doua, iar Trilogia a fost criticata foarte jult in anii '50 cind a fost scrisa, iar acum doar tirajul Bibliei e mai mare decit cea a Trilogiei. Cam asa shi cu HP multa lume o considera ca un nimik dar totushi milioane o citesc...
0