758

internet banking

pentru cei interesati sa vada cum arata un internet banking system la o banca finlandeza (scandinavica, mai bine zis), vizitatsi https://solo3.nordea.fi/cgi-bin/SOLO0001?LANG=3 shi scrieti 123456 la "customer number" shi 1111 (sau orice alte patru cifre) la "password". veti avea la dispozitie un demo sistem cu aceeasi interfata ca shi una pentru un cont real - doar ca toate "tranzactsiile" nu vor avea nici un efect, bineinteles :)am ramas relativ impresionat de calitatea shi mai ales cantitatea serviciilor propuse (in engleza!) de banca pe internet - nu numai ca poti face chestii ordinare ca vizualizarea contului shi transferuri bancare, dar potsi comanda noi carduri, potsi face transferuri internationale, direct debit authorizations, potsi cumpara actsiuni shi fonduri, sa cumperi valuta straina, sa deschizi conturi noi plus multe altele. banca la care sunt client in Germania nu are online decit vreo 75-80% din serviciile astea, de exemplu.fiind client la banca data incerc shi eu sa beneficiez de unele chestii, dar de vreo jumatate din servicii eu nu voi avea nevoie nici chiar in viitorul previzibil :). insa site-ul de mai sus s-ar putea sa fie o sursa buna de inspiratsie pentru bancile moldoveneshti, care, impreuna cu piatza din Moldova, mai au pina la Nordea...
0