771

Declaratie

IURIE ROSCA A DECLARAT CA CRESTIN-DEMOCRATII SUNT DECISI SA REIA PROTESTELE NON-STOP IN ORICE MOMENT Grupul parlamentar al PPCD este decis sa reia actiunile de protest non-stop impotriva politicii abuzive a comunistilor, a declarat duminica, in cadrul Adunarii Nationale a Alegatorilor, liderul PPCD, Iurie Rosca. El a mentionat ca actuala guvernare sfideaza cu buna stiinta majoritatea recomandarilor Adunarii Parlamentare a Consiliului Europei (AP CE) drept exemplu servind adoptarea unor acte legislative care au drept obiectiv sugrumarea independentei puterii judecatoresti si a autonomiei puterii locale, formarea unei comisii guvernamentale care se va ocupa de implementarea "Istoriei Moldovei" in institutiile de invatamant, precum si mentinerea cenzurii la posturile nationale de radio si televiziune. "La 9 ianuarie 2002 am iesit in aceasta piata pentru a ne opune noii incercari a dictaturii comuniste de a suprima libertatile noastre democratice, de a distruge institutiile statului de drept, de a reduce la zero toate drepturile noastre cetatenesti, de a relansa un nou val de rusificare a romanilor din Republica Moldova si a tuturor minoritatilor neruse din aceasta tara. Am rezistat aici tuturor presiunilor si persecutiilor regimului comunist de ocupatie Voronin. Doar datorita sustinerii internationale, datorita interventiei Consiliului Europei conflictul politic intre puterea comunista si opozitia crestin-democrata si proeuropeana din Republica Moldova a fost aplanat pentru moment, comunistii angajandu-se sa readuca Republica Moldova in circuitul valorilor europene. (...) Ne-am ales cu distrugerea sistematica a tuturor institutiilor democratice. Astazi Republica Moldova nu mai are justitie independenta. Am vazut ca ei (comunistii - n.n.) nu doresc sa elibereze de sub presiunile lor posturile nationale de televiziune si radio. In continuare Compania "Teleradio-Moldova" este un instrument de manipulare a opiniei publice, de indoctrinare comunista si de denigrare a oponentilor politici. Ei isi dau seama ca odata cu eliberarea acestei institutii intreaga opinie publica ar afla adevarul despre cei care ne guverneaza", a declarat Iurie Rosca. "Pe parcursul a catorva luni am vizitat majoritatea judetelor Republicii Moldova impreuna cu tinerii din "Noua Generatie". Ne-am convins de sprijinul masiv de care ne bucuram. Ni s-au umplut inimile de profunda bucurie vazand alaturi de noi atatia tineri care au venit sa se bucure alaturi de noi in cadrul sedintelor cenaclului Noii Generatii "Inima Albastra". "Suntem intr-un nou moment de relansare a energiilor nationale din acest spatiu. Este un moment de grea incercare pentru noi. Odata cu extinderea NATO in aceasta zona, in mod evident vor creste proportional presiunile politico-militare din partea Federatiei Ruse care doreste sa-si perpetueze prezenta si dominatia in Republica Moldova. Sarcina noastra este sa nu admitem ca Republica Moldova sa fie transformata definitiv intr-o enclava ruseasca. Vrem sa fim o natiune libera in familia tarilor europene. Nu vom tolera in continuare prezenta militara abuziva a Rusiei in raioanele de Est ale Republicii Moldova. Vrem respectarea tuturor angajamentelor internationale ale Federatiei Ruse in materie de retragere a efectivului militar si a armamentului din Republica Moldova. Suntem siguri ca eforturile noastre vor fi sprijinite si de comunitatea internationala", a mentionat liderul PPCD. In final el a chemat cetatenii sa fie gata sa vina in Piata Marii Adunari Nationale "ori de cate ori va fi nevoie sa ripostam impotriva abuzurilor regimului comunist de ocupatie", mai informeaza AP FLUX.
0