1867

Fondurile private de pensii.

Tot mai tare este hulit sistemul de pensii moldovenesc si in general sovietic( dincolo de cateva babe care sunt in extaz de cele 120 de lei care le da Voronin)..IN aceste conditii se impun tot mai multe fonduri private de pensii.Ce parere aveti despre ele.??A.Buna.Din doua motive: 1.Imi pun deoparte cat vreau si cand vreau si astfel imi stabilesc eu pensia nu statul. 2.Daca vreau, nu imi platesc "fondul social", care la nivel de intrepridere ajunge destul de mare si astfel imi inglodeaza si mai tare firma plina de datorii.B.REA.Sa nu uitam incidentul de la sf.an.''80 din SUA:atunci, liderul sindical al camionagiilor(TIR) care era gestionarul fondului de pensii al acestei organizatii private,fiind doborat de cancer, a dezvaluit ca de fapt fondul(de sude mln $) este gestionat de mafia italiana inca din an."50 care ia zeci de milioane de dolari .In aceste conditii va dati seanma ce se va intimpla la noi, unde mafia e ca acasa??Statul este cel mai in masura sa gestioneze acesti bani, deoarece este cel mai credibil.C.Alta parere(formulati-o)Va multumesc.
0