1049

Boala va ceda dacă ne vom uni! Să o ajutăm pe Larisa în lupta pentru viață

Dragi utilizatori ai platformei Forum.md, suntem nevoiți să solicităm ajutorul dvs. financiar.

 Înțelegem că toate istoriile de ajutor sunt la fel, dar fiecare are propria sa durere.

 Sora mea, Larisa Lobanovici, a fost diagnosticată cu o tumoră cerebrală. Boala a fost descoperită întâmplător - Larisa se plângea de vreo 3 luni de dureri de cap și dureri la nivelul gâtului. De asemenea, spunea că o dor ochii. Medicii au diagnosticat-o cu hipertensiune intracraniană. Ceva timp mai târziu, Larisa a început să-și piardă vederea, iar după 2 săptămâni de tratament, care nu aducea niciun rezultat, a început să primească injecții cu magneziu. Pe 7 septembrie, Larisa a început să vomite. Am sunat la 112, iar după ce ambulanța a plecat, sora mea a început să aibă convulsii. Cea de-a doua ambulanță a luat-o pe Larisa la spital (nu vreau să numesc nici numele, nici numărul spitalului, deoarece acum nu este vorba despre el). Neurologul nu a găsit nimic și a spus că Larisa este beată. Vasăzică analiza nivelului de alcool în sânge a arătat mai mult de 2 ppm. Noi, mirați fiind, am început un scandal cu ei, după care au repetat foarte rapid toate testele. După aceasta, Larisa a fost ținută 10 zile la spital. Analizele medicale nu au arătat nimic, cu toate acestea, sora mea nu se simțea mai bine. După mai multe diagnoze greșite, am mers la un medic privat, care ne-a trimis urgent să facem o investigație RMN, unde a fost detectată tumora. În aceeași zi am trimis rezultatele obținute în Israel, unde ni s-a spus că e nevoie de o operație, care trebuie făcută cât mai urgent. Medicii israelieni mai întâi ne-au spus că avem o săptămână la dispoziție. Timp de două zile am fost la un spital din Israel, unde după un alt atac, medicii au spus că nu mai avem săptămâna promisă. Trebuie de operat acum, altfel Larisa nu va rezista mai mult de o zi. 

Pe 22 septembrie, sora mea a fost operată. Operația a durat 6 ore, dar a avut succes. Acesta este minimul pentru operațiile de acest nivel. Am fost preîntâmpinați cu privire la reacțiile adverse - Larisa ar putea rămâne paralizată după intervenție. Dar noi am avut norocul să întâlnim un doctor minunat, care nu numai că a păstrat funcționalitatea organismului (Larisa merge! Până când cu greu, dar merge!), ci și, a încercat să-i păstreze frumusețea (așa s-a exprimat el), lăsându-i o cicatrice mică și salvându-i părul :) „I-am păstrat părul, ca să rămână la fel de frumoasă ca și înainte de operație.” Îi mulțumim mult pentru aceasta! 

Acum, Larisa încă vede rău, dar vederea ei va fi restabilită cu timpul. Tumora a fost lichidată, dar rămâne să treacă un curs de radioterapie, precum și un curs de chimioterapie.

Iubita noastră soră, fiică și mamă este aproape sănătoasă, fapt pentru care le suntem recunoscători tuturor medicilor și oamenilor, care ne-au ajutat și ne-au încurajat! 

Însă suntem nevoiți să vă rugăm să ajutați familia noastră să colecteze suma necesară de bani pentru a achita tratamentul. Vă mulțumim tuturor pentru ajutorul acordat!

Suma rămasă de achitat pentru operație este de 23 854 $. Suntem recunoscători tuturor celor care deja ne-au ajutat, dar suma colectată încă nu este suficientă. 

Acum, mă adresez cu o rugăminte de ajutor din numele surorii mele și al familiei noastre. Noi trebuie să colectăm suma rămasă de bani pentru a achita operația efectuată. Suntem bucuroși de orice fel de ajutor, pentru că trebuie să achităm suma integrală până la data de 30 octombrie 2019.

Noi avem o pagină de donații pe Facebook. Dacă nu vă este greu, vă rugăm să o distribuiți și prietenilor dvs. Astfel, vor putea afla mai mulți oameni despre necazul nostru. 

https://www.facebook.com/donate/440779566546982/ 

- Cine a creat fondul de donații de pe Facebook?

- Fondul a fost creat de către fratele soțului meu.

- De ce?

- Pentru că aceasta este condiția Facebook-ului: fondurile pot fi create doar de cetățenii UE. 

- De ce ați ales anume Israelul?

- Deoarece am dat de cel mai bun chirurg din țară (și din lume, desigur, pentru noi), care a îndepărtat tumora fără să deterioreze creierul, lăsând-o pe sora mea pe deplin funcțională. Exista un mare risc ca ea să rămână paralizată după operație și, nu numai asta, exista și un mare pericol pentru viața ei.

- De ce au efectuat operația de urgență pe 22 septembrie și nu pe 24 septembrie, așa cum era planificat?

- Deoarece ni s-a spus că pur și simplu nu va supraviețui până atunci. Nu putem descrie în cuvinte ceea ce am trăit atunci. Îi mulțumim lui Dumnezeu că ne-a oferit ocazia să putem zbura în Israel și să ajungem la cel mai bun chirurg.

- Cum se simte Larisa acum?

- Mai bine. Singura problemă este că încă vede rău. Însă medicul a spus că vederea se va restabili cu timpul. Uneori, cu ajutorul meu și al mamei, ieșim la plimbare. Însă folosim premergătorul, pentru că încă nu poate merge de sine stătător. Eu stau pe Facebook în locul ei și îi citesc totul. Larisa mulțumește tuturor pentru ajutor și încurajări!

 

Dacă nu vă este greu, vă rugăm să distribuiți această postare pe pagina dvs., astfel încât să existe mai multe șanse de a colecta rapid suma necesară de bani.

Cardurile pentru donații sunt emise pe numele mamei noastre - Lobanovici Iraida.

PayPal sad1337227@mail.ru 

Numărul cardului Moldindconbank:

IBAN: MD94ML000002259A00461722 

5574 8402 6868 1826 € Mastercard

Numărul cardului Moldindconbank:

IBAN: MD94ML000002259A00461722

4028 1102 4885 2946 $ + Lei Visa

0