1157

Un bărbat din Soroca înalță o clădire în care se va afla Parlamentul romilor

Clădirea în care își va avea sediul Parlamentul romilor din raionul Soroca se construiește de un localnic ce muncește peste hotare. La început, imobilul a fost conceput ca o casă particulară, dar proprietarul s-a răzgândit și vrea să o construiască pentru comunitate.

În clădire se regăsește o sală mară în care romii se vor întâlni oricând va fi necesar, ca să ia decizii, să analizeze problemele comunității și să găsească soluții. Valentin Preida este considerat de ceilalți romi judecător, așa că va avea o funcție aparte în organigramă.

„În Parlamentul romilor discutăm problemele locale, problemele pensionarilor, problemele tineretului, educația copiilor”, explică domnul Preida.

Aspectul arhitectural al clădirii este inspirat dintr-un proiect care există în capitala Kazahstanului, Astana.

„Am văzut un proiect asemănător la Astana, era pentru o etnie de kurzi…de acolo am adus proiectul, am strâns bani, am făcut”, povestește proprietarul clădirii.

În raionul Soroca locuiesc circa 10 mii de romi, dar majoritatea sunt plecați peste hotare.

ea.md

0