3661

Andreea Raicu a lăsat hainele deoparte pentru coperta unei reviste (Foto)

Andreea Raicu a pozat nud pe coperta unei reviste din România. Vedeta, în vârstă de aproape 40 de ani, a ales să facă acest lucru pentru a trage un semnal de alarmă şi pentru a încuraja femeile să se accepte aşa cum sunt.

Andreea a postat pe blogul său un mesaj prin care a explicat de ce a acceptat provocarea, iar prin şedinţa foto doreşte să demonstreze că se simte extrem de bine în propria piele, refuzând orice fel de retuşări.

”De ce am acceptat această provocare? Pentru că vreau să trag un semnal de alarmă: ne cosmetizăm prea mult viaţa!!! Prea mult folosim filtre ca să fim mai frumoase, mai luminoase, mai fără riduri, mai fără griji, mai fără defecte, mai aproape de perfecţiune. Perfecţiunea nu există! E doar o himeră pe care ani la rând chiar şi eu am promovat-o!

Am acceptat să apar dezbracată pe copera unei reviste pentru că vreau să ma vedeţi exact aşa cum sunt! După acest shooting, echipa redacţională nu a corectat deloc pozele. NU AM FOLOSIT PHOTOSHOP! Am fost machiată şi am avut părul coafat, dar nu mi-au fost şterse ridurile, nu mi-au fost corectate formele corpului, nu mi-au ”pus” şi nu mi-au ”scos” nimic. Aşa sunt eu! Cu cearcăne, cu riduri de expresie, cu semnele celor (în curând) 40 de ani care au trecut peste mine şi care m-au făcut aşa cum sunt azi.

Poţi să fii frumoasă şi fără să apelezi la intervenţii foarte intruzive. Totul vine din acceptarea de sine, din echilibru şi din atenţia la lucrurile de bază, pe care, deşi sunt atât de simple, uităm să le facem: să dormin, să ne hidratam, să facem sport, să mâncăm echilibrat şi să ne dezvoltăm pe interior!

Poate părea mai uşor să apelam la tot felul de intervenţii – cum sunt botoxul sau acidul hialuronic – dar pe termen lung vom ajunge să obţinem contrariu.


Fiţi voi, învăţaţi să vă acceptaţi corpul şi nevoile lui, ascultaţi-l când vă dă semnale de alarmă şi nu le ignoraţi – dacă vă doare stomacul de foame şi ameţiţi, mergeţi la spital, nu în club! – fiţi blânde cu trupul vostru pentru că preţul plătit pentru perfecţiune e propria sănătate. Nu vă jucaţi cu ea.

“Feeling real” e mai bine decât “being perfect””., a scris Andreea Raicu pe blogul său.

one.ro

0