1027

Ce a făcut Nicolae Botgros cu banii din Premiul Național, primiți de la Guvern! Unde s-au dus 100.000 de lei

bani, premiu
Nicolae Botgros a fost desemnat unul dintre câștigătorii Premiului Național 2015. Cunoscutul dirijor și artist al poporului a primit 100.000 de lei, la fel ca și alte 9 personalități consacrate.

În luna august, după ce a primit Premiul Național, conducătorul Orchestrei ”Lăutarii” a declarat că va dona bani Școlii de Artă din Soroca. Acum, Nicolae Botgros anunță că din banii primiți de la Guvern a mai făcut un gest demn de lăudat.

Acesta a cumpărat costume tradiționale întregului colectiv cultural al Gimnaziului care-i poartă numele, din satul Chioselia, Cantemir. ”Aș vrea să mă laud puțin. Aceștia sunt școlarii gimnaziului "N. Botgros", satul Chioseleia, r-nul Cantemir, în costumele achiziționate din banii Premiului de stat, care mi-a fost înmânat de către Guvernul nostru. Să le urăm mult succes!”, a scris marele artist pe pagina sa de Facebook.
bani, premiu
Atunci când a primit Premiul Național, Nicolae Botgros a declarat că dedică acest premiu tatălui său, Dumitru Botgros care, după cum a spus maestrul, ”mi-a pus vioara în mână și orchestrei „Lăutarii”, alături de care sunt de 36 de ani”.

kankan.md

0