3685

A revenit în Moldova, deși era 99% convins că va fi reținut. Vezi explicația lui Usatîi și planul acestuia

retinut, usatii
A revenit în Republica Moldova, deși era sigur în proporție de 99% că va fi reținut. Cel puțin asta spune liderul „Partidului Nostru”, Renato Usatîi, care susține că a făcut acest lucru ca să nu se întâmple ca acum un an, când a părăsit țara și era acuzat că „mânâncă icre în baie” în timp ce oamenii apropiați lui stăteau închiși în închisoare. Totodată, Usatîi a precizat că deține interceptări cu aproape toți politicienii și că le va face publice când va considera de cuviință pentru a atinge acel „finiș” pe care și l-a programat.

„Țineți minte cum am părăsit țara imediat după ce ne-au scos din alegeri. Aceasta este una din cele mai dureroase perioade din viața mea: arestarea persoanelor apropiate mie, dosare penale și așa mai departe. Țin minte cum reacționam atunci la acele mesaje că Usatîi a plecat și și-a lăsat prietenii în primejdie, iar el mănâncă icre în baie, în timp ce oamenii lui stau în închisoare. Au fost cele mai dureroase șase luni din viața mea, iar acum am decis să mă întorc chiar dacă înțelegeam în proporție de 99% că o să fiu reținut. Puteam și să nu vin, dar am considerat că trebuie să termin cu asta”, a declarat Usatîi în cadrul emisiunii „Politica” de la TV7.

Acesta a mai spus că deți se aștepta să fie reținut, nu se aștepta că va fi reținut pe cauza penală privind interceptările telefonice care, potrivit lui Usatîi, „este un dosar mort din toate punctele de vedere”. „Însăși faptul că am fost reținut pentru aceste interceptări și mi se spune că aș avea tehnică specială pentru efectuarea acestor interceptări, este prea de tot”, a precizat liderul PPPN.

Renato Usatîi a menționat că a publicat și va publica și în continuare interceptări telefonice sau informații compromițătoare, indiferent pe ce căi au fost obținute acestea. Iar asta deoarece, „astăzi Renato Usatîi este unica persoană de care se tem toți cei din Parlament, inclusiv Igor Dodon”.

„Fac ceea ce consider de cuviință. Pentru că astăzi eu aș putea spune unele lucruri, mâine vom avea câteva „breaking news”-uri care se vor stinge după patru-cinci zile, dar eu astăzi am un program anume cu un final anume la care, credeți-mă, voi ajunge, indiferent dacă vor asta sau nu. Astăzi am o sarcină, iar pentru ca să ajung la finiș trebuie să nu admit anumite greșeli pe care, de exemplu, le-am făcut anul trecut”, a conchis Usatîi.

Realitatea.md precizează că ulterior, supărat pe întrebările „tendențioase”, Renato Usatîi a părăsit studioul emisiunii „Politica”, menționând că „e prea de tot”. Astfel, moderatoarea Natalia Morari a fost nevoită că finalizeze emisiunea doar cu analistul politic Oazu Nantoi.

realitatea.md

0