6790

I s-a spus ca e "prea grasa" pentru a fi model. Cum arată și câte kilograme are de fapt tânăra (Foto)

marea britanie, agentii
La 1.72 m inaltime si 47 de kilograme, un fotomodel din Marea Britanie este considerat prea "gras" de catre agentiile de modelling pentru a aparea pe podium.

Charli Howard are 23 de ani si o silueta pentru care multe tinere ar invidia-o. Nu insa si agentiile de modelling, care refuza sa ii intermedieze contracte pana cand nu mai slabeste cateva kilograme, scrie The Independent.

Furioasa ca i se spune incontinuu ca este "prea grasa" sau ca trupul ei nu este "in forma maxima", Charli si-a exprimat frustrarea intr-o postare pe pagina sa de Facebook, iar reactia sa a atras mii de simpatizanti si comentarii de sustinere.
agentii, kilograme
"Refuz sa ma simt rusinata sau suparata zilnic pentru ca nu ma ridic la inaltimea standardelor voastre de frumusete ridicole si imposibil de obtinut, in timp ce voi stati la birou toata ziua si mancati biscuiti, apoi ma criticati pe mine pentru cum arat. Cu cat ne obligati sa fim mai slabe si fragile, cu cat designerii vor crea haine doar in marimi atat de mici, mai multe tinere se vor imbolnavi de anorexie. Nu asta e imaginea pe care imi doresc sa o reprezint.

In caz ca nu v-ati dat seama inca, sunt femeie. Sunt om. Nu pot sa-mi micsorez miraculos bazinul. Mi-ati spus ca am prea multe forme, dar am inceput sa-mi iubesc corpul. Nu am sanii mari, fundul meu arata OK si multi clienti nu au nimic impotriva", a scris tanara pe reteaua de socializare.
marea britanie, model
Mesajul sau a atras mii de reactii pozitive, iar Charli spune ca s-a simtit coplesita de sprijinul tuturor:"Sanatatea mea fizica si psihica e mai importanta decat numarul de kilograme, oricat ar vrea ei sa nu fie asa", a mai adaugat ea.

sursa

1