2258

Cel mai excentric hobby din lume! Construiește castele și se va opri la numărul 100

Ce faci când ai prea mulți bani și îți dorești să rămâi în istorie drept cel mai excentric om de afaceri din China? Simplu. Te apuci să construiești replici ale unor castele faimoase, dar și să nu uiți de amprenta ta unică asupra arhitecturii.

Milionarul chinez, Liu Chonghua, 59 de ani, este un prosper om de afaceri. Este cunoscut, însă, pentru cele 7 replici ale castelelor pe care le-a construit în stil european, în oraşul Chongqing. Mai mult, el a declarat că se va opri doar atunci când numărul „creațiilor” lui va ajunge la 100.

„Când eram copil ascultam poveşti cu prinţi şi prinţese. Doream să transpun visul meu în realitate”, spune afaceristul. „China are nevoie de castele. Un oraş are nevoie de oameni care au vise, pentru a ajuta la dezvoltarea lui”, a mai spus Liu, conform presei de peste Prut.

Am primit şi telefoane cu ameninţări la viaţa mea. Se pare că sunt mulţi deranjaţi de ceea ce fac”, spune chinezul.

În ciuda tuturor piedicilor, miliardarul nu are de gând să se oprească aici. „Am făcut puţin din ce mi-am dorit. În continuare voi construi castele mai impunătoare şi minunate”.

constructie, castel

castel, milionar

chinez, milionar

hobby, chinez

constructie, milionar

sursa

0